Komunikující hydrocefalus = ANEURYSMA = výduť cév = porucha mozkomíšního moku
K hydrocefalu, nebo-li také vodnatelnosti mozku dochází hromaděním neobvykle velkého množství mozkomíšního moku v komorách či dutinách mozku. Zvýšené množství mozkomíšního moku je způsobeno poruchou jeho tvorby a jeho následné vstřebávání nebo oběh v mozku.
Komunikující (normotenzní) hydrocefalus – k tomuto typu hydrocefalu dochází při poruchách absorbce mozkomíšního moku (likvoru).
Mozkomíšní mok, nebo-li likvor, se tvoří v mozkových komorách. Poté putuje úzkými kanálky do prostoru kolem mozku a následně se vstřebává do mozkových žil a odchází z hlavy pryč. Likvor je čirá, bezbarvá tekutina, která může změnit barvu a složení při různých onemocněních, což pomáhá při jejich odhalení (diagnostice).
U zdravého dítěte se vytvoří přibližně 20 ml mozkomíšního moku za hodinu a celkové množství likvoru u dítěte je 50 ml.
V mozku se nacházejí 4 mozkové komory. Každá komora je vyplněna likvorem, komory mezi sebou komunikují. Pravá a levá komora se nacházejí v pravé a levé hemisféře, třetí komora se nachází v mezimozku a poslední, čtvrtá komora je v prodloužené míše.
Úkolem mozkomíšního moku je chránit mozek před otřesy a odvádět z mozkové tkáně odpadní látky metabolismu. Pokud nemůže likvor z hlavy odcházet pryč, začne se hromadit a způsobovat v mozku přetlak, což u dospělých lidí způsobuje obrovské komplikace. Lebeční kosti dospělého člověka jsou srostlé a není možno tento tlak nějak usměrnit. U dětí je situace „snazší“, neboť lebeční kosti nejsou srostlé takovou silou jako u dospělého člověka a přetlak v mozkové komoře je možné kompenzovat tlakem na kosti v mozkovně, čímž dochází ke zvětšování hlavy dítěte. Lékaři růstem hlavy získávají potřebný čas k léčebnému řešení nemoci.
Vznik hydrocefalu může být způsoben mnoha příčinami. Všechny mají ale jedno společné a sice, že zabraňují odtoku mozkomíšního moku z mozkových komor a jeho vstřebávání do žil.
Ucpání mozkových komor krevními sraženinami způsobené:
– krvácením do mozku,
– poškozením při zánětu mozkových blan
– úrazem hlavy
– vznikem a růstem mozkového nádoru
TRACHEOSTOMIE:
Tracheostomie je stav, kdy je průdušnice uměle vyústěna na povrch těla. Cílem je zajištění průchodnosti dýchacích cest pro umožnění ventilace, ventilace může být spontánní nebo s pomocí dýchacího přístroje, respektive umělé plicní ventilace. Tracheostomie může být trvalá nebo dočasná. Tracheostomie se provádí zákrokem zvaným tracheotomie, pozor nezaměňujte pojem tracheotomie a tracheostomie, tracheotomie je zákrok (rozříznutí průdušnice), kdežto tracheostomie je stav po tracheotomii a zasunutí tracheostomické kanyly do otvoru v průdušnici.
Lékaři vytvoří otvor v krku do průdušnice, do kterého se zasune tracheostomická kanyla („trubička“ k průchodu vzduchu). Pacientovi se musí z tracheostomie, dle potřeby – po určitých časových intervalech, odsávat hleny, jednak aby se pacientovi dýchalo bez obtíží, a za druhé, aby nedošlo k ucpání a následnému udušení.
Tracheostomická kanyla se musí přibližně jednou za měsíc měnit, výměna není nijak zvlášť bolestivá, stará kanyla se pouze vytáhne z průdušnice a nová kanyla zastrčí zpět do otvoru průdušnice. Tracheostomická kanyla se upevní kolem krku pomocí molitanového pásku se suchým zipem, část kanyly, která je zasunuta v průdušnici obepíná balonek, který se dá pomocí stříkačky nafouknout a vyfouknout. Balonek slouží jednak k zajištění, aby kanyla nevypadla z průdušnice, a za druhé, aby pacientovi při jídle nezaskočilo. Ovšem když je balonek nafouklý, tak pacient není schopen mluvit, protože vzduch proudí z plic přes část průdušnice a tracheostomickou kanylu, tudíž se vzduch nedostane až hlasivkám a přes ústa ven.
Postupem času – za několik týdnů, když se rána po operaci (vytvoření otvoru) zahojí a člověk začíná jíst, může pacient začít balonek vyfukovat a zkoušet mluvit, ovšem vše chce svůj čas, takže se to každý nenaučí hned, ale pár týdnů nebo měsíců to trvá.
zdroj: Wikipedie
…“díra do krku“ mě nijak nevadila, ale zůstává po ní jizva, která mě už teď vadí, takže ji chci nějak schovat….takže jsem se dozvěděla, že si můžu tu “díru do krku“ vyřešit na krčním odd., nějak mě to plasticky opraví. Bude to znamenat, že mě musí uspat. Což se bojím…nebo se můžu domluvit s Tatérem a nechat si to „pokreslit.
L.